Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval novým náčelníkem generálního štábu Karla Řehku

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval novým náčelníkem generálního štábu české armády Karla Řehku. Dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a někdejší velitel speciálních sil se funkce ujme od 1. července. Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal. 

Zeman rovněž propůjčil od srpna hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi, který bude v Belgii velet alianční Společné skupině logistické podpory. Zeman se chystá v brzké době povýšit právě i Řehku, který má hodnost brigádního generála.

Podle Zemana střídání v čele armády přichází ve chvíli, kdy se v blízkosti České republiky válčí. „Nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká,“ citovala Zemana agentura ČTK. Česko zatím podle jeho slov obstálo, ale konflikt bude pravděpodobně trvat delší dobu a povede se opotřebovávací válka. „V takovém případě je třeba usilovat o to, aby naše pomoc Ukrajině nebyla zastavena z důvodu únavy, nebo z důvodu lhostejnosti,“ dodal Zeman. 

Sedmačtyřicetiletý Řehka se stane nejmladším náčelníkem generálního štábu v novodobé historii. Funkci převezme na slavnostním nástupu ke Dni ozbrojených sil, 30. června 2022, v Národním památníku na pražském Vítkově. 

„Je nejlepší volbou pro všechny výzvy, které armádu čekají, ať jde o dokončení modernizace či krizi související s válkou na Ukrajině,“ uvedla ke jmenování ministryně obrany Jana Černochová. Připomněla, že Řehka má „zkušenosti i odvahu k řešení složitých úkolů“ a podle svých věří, že společně posunou českou armádu dál.