Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval novým rektorem Mendelovy univerzity děkana Jana Mareše

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval na návrh Akademického senátu Mendelovy univerzity v Brně prof. Dr. Ing. Jana Mareše rektorem této vysoké školy. Mareš dosud působil jako děkan tamní agronomické fakulty. V čele školy vystřídá náměstka ministra školství Roberta Plagu, který ji dočasně vede po odchodu někdejší rektorky Danuše Nerudové a po rezignaci nově zvoleného rektora Vojtěcha Adama. Funkce se ujme 31. března. 

Dosavadního děkana Mareše zvolil rektorem v polovině března akademický senát univerzity. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů. Na funkci kandidovali také také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek.

„Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv,“ řekl novinářům po zvolení. Zdůraznil také, že by Mendelova univerzita měla reagovat na aktuální výzvy, jako je zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin a více se zabývat hospodařením v krajině, cirkulárním hospodářstvím a využíváním obnovitelných zdrojů.

Šedesátiletý Mareš vystudoval rybářskou školu ve Vodňanech a v roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Brně. Jeho profesní specializací je technologie chovu ryb v různých produkčních systémech, výživa a krmení ryb, kvalita rybího masa nebo mimo-produkční funkce rybníků.