Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval Pavla Šámala ústavním soudcem, popřál mu radost z práce

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Soud je tak po více než roce kompletní, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila, který loni odešel ze zdravotních důvodů. Senát vyslovil souhlas se jmenováním dosavadního předsedy Nejvyššího soudu Šámala koncem ledna.

Zeman loni původně místo Musila navrhl jmenovat ústavním soudcem prorektora Karlovy univerzity Aleše Gerlocha, který ale dostal od senátorů jen 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Šámal letos v tajné volbě získal 61 ze 76 odevzdaných hlasů.

„Po dvanácti měsících rozhodování v neúplném složení tak ÚS bude moci lépe plnit své ústavou předepsané funkce. Ačkoliv absence jednoho z patnácti soudců neměla přímý dopad na usnášeníschopnost, rozhodně znamenala zvýšené zatížení všech zbývajících soudců. Ti si mezi sebe museli rozdělit cca 270 věcí, které by jinak připadly patnáctému soudci,“ uvedl generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger.

„Jsem přesvědčen, že Váš příchod do Ústavního soudu zlepší jeho dynamiku na základě Vašich zkušeností a na základě Vaší pracovitosti. Dnes jsme se smířili s předsedou Ústavního soudu, když konečně tento soud vydal rozhodnutí v ústavní stížnosti prezidenta republiky po pouhých třech letech. Není podstatné, jaký je rozsudek, to je v kompetenci Ústavního soudu, ale jestliže se to projednává tři roky, vzbuzuje to jisté pochybnosti o pracovitosti některých členů Ústavního soudu,“ řekl Zeman při ceremoniálu.

„Milý pane doktore Šámale, moc Vám přeji, až dostanete v Ústavním soudu nějakou kauzu, aby Vám netrvala tři roky. Hodně zdaru, hodně štěstí. A víte, co vám přeji na závěr? Radost z práce,“ dodal prezident.