Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval Petra Fialu premiérem, v Lánech zahájil schůzky s ministry

Prezident republiky Miloš Zeman v neděli jmenoval novým premiérem Petra Fialu (ODS), předsedu vítězné koalice Spolu. Ceremoniál na zámku v Lánech se musel kvůli Zemanově nákaze koronavirem odehrát za přísných protiepidemických opatření – oba politiky proto během ústavního aktu jmenování oddělovala průhledná stěna.

„Vážený pane předsedo vlády, milý Petře, dovolte mi, abych vám ze srdce blahopřál k vašemu jmenování premiérem. Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky a řídil jsem se přitom dvěma zásadami. Vážit si lidí, kteří v životě něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není viditelná práce, zato radí druhým, jak oni mají pracovat,“ doporučil ve jmenovací řeči novému premiérovi Zeman.

U vlády přesto zatím zůstává premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), a to až do okamžiku jmenování nové vlády. Za tím účelem prezident zahájil rozhovory s kandidáty na ministry, jako prvního dnes přijal předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Dále bude ve schůzkách s ministry pokračovat v abecedním pořadí.

„Protože prezident republiky má přispět k hladkému průběhu vytváření nové vlády, chtěl bych vás informovat, že již zítra absolvuji první ze setkání s vámi navrženými kandidáty, a to podle abecedního pořádku, protože nikdo tak nebude diskriminován ani preferován,“ uvedl Zeman

„Tento seriál skončí 13. prosince. Od té doby bude možné připravovat ustavení vlády jako celku,“ prohlásil při jmenování Zeman. Po dokončení série schůzek s ministry se pak budoucí premiér Petr Fiala chce s prezidentem ještě jednou sejít. „Setkám se s panem prezidentem a celé to uzavřeme. Očekávám, že v polovině prosince by mohla být jmenována celá vláda. To je realistický termín,“ uvedl.