Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval předsedu Nejvyššího správního soudu. Baxu vystřídá Michal Mazanec

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu dosavadního místopředsedu Michala Mazance. Nový předseda se funkce ujme 1. října a vystřídá tak soudce Josefa Baxu, kterému končí předsednický mandát.

Michal Mazanec vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze. Od roku 1976 pracoval jako prokurátor na úseku všeobecného občansko-soudního dozoru a od roku 1990 jako ředitel právního a legislativního odboru Ministerstva kultury. V roce 1992 byl jmenován soudcem a působil na úseku správního soudnictví u Nejvyššího soudu, po roce 1993 Vrchního soudu v Praze. Po zřízení Nejvyššího správního soudu v roce 2003 byl jmenován jeho místopředsedou. V roce 2008 se stal Právníkem roku v oboru správní právo.

Během ceremoniálu na Pražském hradě prezident poděkoval končícímu předsedovi Baxovi za odvedenou práci a na Mazance apeloval, aby se ve funkci nenechal ovlivnit „různými pseudoekologickými hnutími, která podávají šikanózní žaloby“ a „brzdí řadu užitečných dopravních staveb“. Prezident před Mazancem na to konto zmínil konkrétní případy, u nichž mu vadilo rozhodnutí NSS. Nejprve jmenoval zastavení výstavby zdymadla u Přelouče, které má umožnit splavnění Labe do Pardubic. Soudu vyčetl, že kvůli motýlu modráskovi znemožnil investici za čtyři miliardy korun. Postěžoval si také na to, že ve Zlínském kraji byla zastavena stavba rychlostní silnice na Slovensko kvůli ochraně křečka polního.

Funkční období předsedy Nejvyššího správního soud je desetileté, Mazanec ale bude soud řídit maximálně tři roky. V roce 2021 totiž dosáhne věku 70 let, kdy soudcům ze zákona zaniká funkce. Josef Baxa bude u NSS nadále působit jako řadový soudce.