Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval sedm nových soudců. A vyzval je, ať nejsou s platy „nenažraní“

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech v úterý jmenoval sedm nových soudců obecných soudů. Při té příležitosti soudcovský stav vyzval, aby nebyli „nenažraní“ a akceptovali zmražení platů ústavních činitelů, které prosadil kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Podle prezidenta neobstojí argument nezávislosti soudců, neboť stejnou nezávislost podle něj potřebují i politici, kteří ale v krizi své platy zmrazit dokázali. 

„Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výrazu nenažranost a pouze se zamyslím nad tím, proč řadoví soudci, jejichž platy se pohybují ve výši 100 000 korun, budete-li úspěšní a stanete-li se předsedy soudů, bude to dokonce 200 000 korun měsíčně, tak proč tito soudci protestují proti pouhému zmražení platů? A argumentují svou nezávislostí?” ptal se Zeman.

Nově jmenovaným soudcům pak Zeman řekl: „Chtěl bych vám popřát, abyste – poněkud pateticky řečeno – dýchali ne-li se svým národem, tak alespoň se stáním rozpočtem, a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnu lepší, jistě vaše platy vzrostou,“ dodal prezident.

Mezi jmenovanými v úterý převažovaly ženy. Pětice kandidátek, které dosud působily jako asistentky soudců, nyní zamíří k soudům spadajícím pod Městský soud v Praze. Dvojice justičních čekatelů se stala součástí okresních soudů v Kladně a Přerově. V Lánech složily slib i dvě ženy, které se nemohly zúčastnit prosincového ceremoniálu.