Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval šest nových generálů, na šéfa BIS „zapomněl“

U příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války prezident Miloš Zeman včera na Pražském hradě jmenoval šest nových generálů. Ceremoniál se zpravidla koná dvakrát ročně, na Den vítězství 8. května a na Den vzniku samostatného československého státu 28. října. Návrhy na povýšení předkládá prezidentovi vláda.

Do hodnosti generála byl povýšen ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych a šéf pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička. Generálmajorem Zeman jmenoval ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany Jaromíra Alana a ředitele sekce rozvoje sil na stejném ministerstvu Iva Střechu. Hodnost brigádního generála získali dva dosavadní plukovníci generálního štábu Armády ČR; zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Miroslav Hlaváč a zástupce náčelníka Vojenské policie Pavel Chovančík.

Prezident naopak nepovýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, ačkoli je vláda do generálské hodnosti rovněž navrhovala. Důvody prezident neuvedl, u Koudelky se ale spekuluje o problému se zprávou o výrobě / nevýrobě jedu novičok v ČR. „Státní vyznamenání a jmenování generálů nikdy nekomentujeme,“ odpověděl serveru Aktualne.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček na přímou otázku, proč prezident nejmenoval Koudelku generálem.

Slavnostního ceremoniálu se na Hradě kromě nastoupených generálů zúčastnila i ministryně obrany Karla Šlechtová, ministr vnitra Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš. Přihlížel také policejní ředitel Tomáš Tuhý, náčelník generálního štábu Aleš Opata či kardinál Dominik Duka.

Během proslovu pak prezident jednomu z přítomných generálů vyčetl, že se nepřístojně vměšuje do zahraniční politiky státu. „V jednom jediném případě, který nebudu konkretizovat, jsem si všiml, že jeden z generálů má neodbytný pocit vyjadřovat se k zahraniční politice České republiky, chtěl bych tedy upozornit, že zahraniční politika je věcí vlády, ministra zahraničí a v neposlední řadě i prezidenta republiky. Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře,“ řekl Zeman ve zřejmé narážce na nedávný rozhovor generála Petra Pavla pro stanici Radiožurnál.