Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval tři nové členy bankovní rady České národní banky

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval tři nové členy bankovní rady České národní banky. Mandátu se od července ujme Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Příští rok v únoru, těsně před koncem funkčního období prezidenta Zemana, vyprší ještě angažmá v bankovní radě viceguvernérovi ČNB Marku Morovi a členovi rady Oldřichu Dědkovi.

Zeman při jmenování upozornil, že ČNB má při boji s inflací k dispozici kromě zvyšování úrokových sazeb i další nástroje, které podle něj nebyly dosud zcela využívány. “Mám tím na mysli jak kurzové operace, resp. operace s devizovými rezervami i operace další. To už ovšem bude záležet na rozhodnutí nové rady,” uvedl. 

Právě výrok Miloše Zemana možná pomohl k tomu, že koruna v reakci na jmenování nových členů vůči euru obratem posílila o více jak deset haléřů. Vůči euru krátce před 14:30 středoevropského času přidávala přibližně půl procenta na úroveň 24,58 za euro. 

Zamrazilová po jmenování uvedla, že věří, že nová bankovní rada bude zárukou ´kontinuity a zároveň důvěryhodnosti ČNB´. “Velice děkuji současné bankovní radě, která včas rozpoznala povahu inflace a začala s ní včas bojovat. Tyto kroky nebudou nikdy populární, přesto tyto kroky byly nezbytné a brzy se již začnou projevovat ve zpomalování inflace a růstu objemu peněz v ekonomice. Současná situace vyžaduje hlubší analýzu a další krok musí být pečlivě zvažován,” uvedla.