Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval ústavním soudcem bývalého děkana právnické fakulty Jana Svatoně

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval ústavním soudcem bývalého děkana brněnské právnické fakulty Jana Svatoně. Svatoň dosud působil na katedře ústavního práva brněnské Masarykovy univerzity, kde byl i prorektorem. Na Ústavním soudě nahradí soudkyni Kateřinu Šimáčkovou, která již předloni přešla k Evropskému soudu pro lidská práva.
 
„Věřím, že právě ve vaší osobě a na základě vašich bohatých profesních zkušeností je záruka, že Ústavní soud nebude, jak se někdy říká, jakousi třetí komorou Parlamentu. A že jeho představitelé budou skutečnými soudci, nikoli politickými aktivisty,“ řekl Zeman při jmenování Svatoně.
 
Jeho jmenování koncem ledna schválil na Zemanův návrh Senát, jeho nominaci jednomyslně doporučily senátní výbory ústavně-právní a pro lidská práva. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již dříve označil Svatoně, který byl asistentem tří ústavních soudců, za velmi kvalitního kandidáta.
 
Původně ale Zeman na uvolněné místo navrhoval advokáta Petra Poledníka, který ale loni v Senátu potřebnou podporu nezískal. Svatoň získal v senátní tajné volbě 57 ze 68 odevzdaných senátorských hlasů.
 
Svatoň v kandidátské řeči senátorům řekl, že si je vědom reálného významu Ústavního soudu, ale také jeho odpovědnosti před společností a obyvatelstvem. Chtěl by dbát nejen na kontrolu ústavnosti, ale také na důsledný respekt k právům a svobodám jednotlivců a skupin, nediskriminaci a sociální solidaritu. Odmítl zkratkovitý a formalistický přístup při rozhodování soudu.