Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval Zaorálka ministrem kultury. Kladl mu na srdce obnovu památek

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury. Ve funkci nahradí Antonína Staňka, který ke konci července v čele resortu skončil. Prezident připomněl, že nový ministr kultury by se měl věnovat především péči o české kulturní památky a jejich obnovu.

„Jaká je široká cesta, která uvádí do zapomnění každého ministra kultury? To, že se pohybuje na nejrůznějších recepcích, vernisážích, premiérách, festivalech a tak dále, občas udělí nějaký grant nebo dotaci, nu a mediální sféra mu samozřejmě tleská. Kulturní památky, pane ministře, netleskají. Kulturní památky mlčí a chátrají. Přitom jsou právě ony markanty české krajiny a my jsem je nedokázali téměř doplnit ničím jiným. Je to naše ostuda, tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní.“ připomněl prezident, v čem spatřuje hlavní úlohu ministra kultury.

Lubomír Zaorálek pak k obnově památek v Česku poznamenal, že zahraničněpolitický vliv země se dá prosazovat i díky kultuře. „Společnost, která má silnou kulturu, tak je schopna zvládnout krize, které přicházejí, daleko snadněji než společnost, která ji nemá,“ řekl. „Nikdo nemůže popřít, že stav památek v této zemi je zanedbaný,“ dodal.

Za jednu z priorit označil Zaorálek zvýšení platů zaměstnanců v kulturních institucích. „Když se podíváte na mzdy lidí v místech, regionech, jsou nízké,“ řekl Zaorálek. Požádal premiéra Babiše o to, aby ještě dostal šanci vyjednávat s ministryní financí Alenou Schillerovou za hnutí ANO o rozpočtu na příští rok. „Je třeba objektivně přiznat, že platy v kultuře je třeba navyšovat,“ přitakal Babiš. Po jmenovacím ceremoniálu pak premiér uvedl Zaorálka v Nosticově paláci do funkce.