Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury příští úterý

Prezident Miloš Zeman jmenuje Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury v úterý. Jmenování se uskuteční na Pražském hradě ve 13:15. O termínu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrh na jmenování podepsal premiér Andrej Babiš ve čtvrtek večer. Ukončen tak bude více než tříměsíční spor o obsazení tohoto postu.

Zaorálka nominoval do čela ministerstva kultury předseda ČSSD Jan Hamáček ve středu. Zeman ještě téhož dne prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že Zaorálka ministrem jmenuje. V pondělí se s ním, stejně jako s každým kandidátem na ministra, Zeman setká na zámku v Lánech.

S výběrem souhlasí i jeho předchůdce ve funkci Antonín Staněk (ČSSD). „Volba Luboše Zaorálka na post ministra kultury je dobrá volba. Věřím, že Lubomír Zaorálek bude reprezentovat tu zodpovědnější část ČSSD a bude pokračovat v podpoře těch, co drží kulturu zdola, ne těch nahoře, co si z toho udělali výhodný byznys,“ napsal.

Bývalý šéf úřadu Antonín Staněk (ČSSD) podal demisi v polovině května, Zeman ji ale nepřijal. Babiš poté na žádost ČSSD navrhl Zemanovi odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Prezident po řadě jednání nakonec odvolal bývalého ministra ke konci července. Premiér Andrej Babiš včera zopakoval, že ani přes průtahy se jmenováním se Zeman nechoval protiústavně, jak mu někteří politici vyčítají. „Nedošlo k žádnému porušení ústavy. Pan prezident nikdy de facto toho kandidáta neodmítl, ale vyzval ho. Nechci se k tomu vracet, budeme to mít za sebou,“ řekl Babiš.