Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje nové členy bankovní rady, je mezi nimi i ekonom Aleš Michl

Ekonom Aleš Michl se nově stane členem bankovní rady České národní banky. Jeho jmenování spolu s dalším členem je v rukou prezidenta Miloše Zemana. Oficiálně budou jmenováni 21. listopadu letošního roku, uvedla hlava státu v televizi Barrandov. Jméno druhého adepta je dosud neznámé. Viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík by měli z bankovní rady ČNB odejít na konci příštího měsíce, neboť se jejich druhé služební období chýlí ke konci.

Bankovní rada se skládá ze 7 členů, přičemž mandát jednotlivých členů trvá šest let. Jejím primárním úkolem je stanovovat měnovou politiku v ČR a rozhodovat o potřebných opatřeních. ČNB je dále zodpovědná za finanční trh, který zahrnuje banky, pojišťovny a kapitálové trhy.

Jednačtyřicetiletý Michl má titul z Fakulty financí a účetnictví, kterou vystudoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvoval rovněž studium na Whartonově škole při Pensylvánské univerzitě a Londýnské ekonomické škole. V letech 2000-2004 přispíval do Hospodářských novin. Poté pracoval jako poradce místopředsedů vlád pro ekonomiku Jiřího Havla a Martina Jahna. V době, kdy byl šéfem resortu financí Andrej Babiš mu Michl dělal ekonomického poradce. Jeho nejdelší pracovní zkušenost byla v Raiffeisenbank, kam se dostal na pozici analytika a investičního stratéga v roce 2006 a zůstal až do roku 2015. Hospodářské noviny jej celkem třikrát označily za nejlepšího analytika a ekonoma roku.

Aleš Michl momentálně působí jako externí poradce předsedy vlády Andreje Babiše. Spoluvlastní investiční fond Quant, který byl založen v roce 2016. Hlavním úkolem fondu je spravovat americké akcie a dluhopisy. Michl fond založil spolu s ekonomem Pavlem Kohoutem a firmou Amista pod společností Robot Asset Management SICAV.

Kromě investic se Michl věnuje i publikační činnosti, napsal knihu s názvem MICHLiq. Jedná se o přehlednou příručku pro ekonomy a investory. Kromě toho je v ekonomickém světě i mezi širokou veřejností znám pro stovky svých odborných článků. Vytvořil také zajímavý web www.verejnydluh.cz a je majitelem firmy Michl Fund Management.