Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje novou ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou koncem července

Po rezignaci Petra Krčála kvůli plagiátorství v diplomové práci povede resort Jana Maláčová (ČSSD). Prezident ji jmenuje v pondělí 30. července na zámku v Lánech.

Maláčová dosud na ministerstvu vedla odbor rodinné politiky. Její jmenování do čela resortu bylo o víkendu jedním z témat jednání prezidenta s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Lánech. Předseda vlády po setkání uvedl, že s Maláčovou se sejde v pondělí.

Výměna Krčála za Maláčovou je druhou personální změnou ve vládě hnutí ANO a ČSSD. Ještě před získáním důvěry Sněmovny odešla z kabinetu ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Důvodem její rezignace bylo rovněž podezření z plagiátorství při psaní obou jejích diplomových prací.

Maláčová se členkou vlády stane bez slavnostního ceremoniálu a bez televizních kamer. Stejně jako nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, kterého prezident Zeman jmenoval za zavřenými dveřmi své hradní kanceláře. Podle některých prezident Zeman jmenováním v Lánech místo Pražského hradu snižuje její vážnost. „Jde o druhou rychlou změnu ve vládě po krátké době a z tohoto důvodu zvolíme úspornější ceremoniál, který samozřejmě dostojí všem ústavním podmínkám,“ řekl Blesk Zprávám Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Maláčová se podle svých slov při vedení resortu zaměří mimo jiné na omezení zneužívání sociálních dávek. Nová ministryně se kromě členství v ČSSD angažuje v ženském spolku Oranžový klub a bude ve vládě prosazovat naplnění některých klíčových priorit strany, jako je návrat nemocenské v prvních třech dnech, navyšování důchodů či zálohované výživné, které by stát vyplácel těm samoživitelům, jimž bývalý partner odmítá přispívat na dítě.