Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje novou vládu ve středu ráno

Novou koaliční vládu hnutí ANO a ČSSD by měl prezident Miloš Zeman jmenovat tento týden ve středu ráno (27. června). Informoval o tom po nedělním jednání v Lánech designovaný premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Schůzky se zúčastnil i předseda sociální demokracie Jan Hamáček. S žádostí o důvěru by pak kabinet mohl předstoupit před Poslaneckou sněmovnu 11. července. Pro vyslovení důvěry ale budou potřeba hlasy komunistů.

Prezident Zeman už má k dispozici seznam budoucích ministrů, a kromě jedné osoby prý nemá výtek. „S výjimkou pana Miroslava Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit. On za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky,“ řekl Zeman.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po pátečním jednání se Zemanem připustil možnost, že pokud by Zeman Pocheho odmítl, mohl by vedle ministerstva vnitra dočasně vést i diplomacii on. S takovou možností by souhlasil Zeman i Babiš.

Jako obvykle se prezident chce s nováčky ve vládě před jejich jmenováním osobně setkat. Dnes dopoledne na zámek v Lánech dorazila kandidátka hnutí ANO na ministryni spravedlnosti Taťána Malá. Zeman s ní chce mluvit o stavu justice, oddlužení a exekucích. Po Malé přijme Zeman prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu Martu Novákovou, která by se měla za hnutí ANO stát ministryní průmyslu a obchodu. Následovat budou kandidáti ČSSD na ministra práce a sociálních věcí a na ministra kultury Petr Krčál a Antonín Staněk.

Zda druhá vláda Andreje Babiše získá důvěru a projde hlasováním v Poslanecké sněmovně bude záležet jen a jen na poslancích KSČM. O tom, zda Babišovu vládu podpoří, budou komunisté rozhodovat v sobotu.