Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje novým ministrem zdravotnictví hematologa Jana Blatného

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek nového ministra zdravotnictví. Po epidemiologovi a současnému ministrovi Romanu Prymulovi nastoupí do funkce dětský hematolog Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Prymula byl donucen rezignovat po středečním skandálu, kdy jej fotografové Blesku přistihli na nočním setkání s poslancem Jaroslavem Faltýnkem (ANO) v zavřené restauraci, a navíc bez roušky.

Čtvrteční ceremoniál se uskuteční v Masarykově pracovně na zámku v Lánech, zúčastní se ho premiér Andrej Babiš (ANO). Podobně jako při jmenování Prymuly v září nebude vypsán fototermín pro média. Podle zástupců Pražské hradu je důvodem epidemiologická situace.

„Přichází ve velmi těžké situaci pro celou naši zem, přesto má kuráž a energii do toho jít. Toho si vážím, a když vidím, jak rychle se zapojil do práce, jsem přesvědčen, že to zvládne. Shodli jsme se, že v zásadních prioritách není třeba nic zásadního měnit. Musíme zploštit křivku nárůstu, navyšovat kapacity nemocnic a díky antigenním testům, které by měly přijít koncem října, ochránit seniory a nejvíce ohrožené lidi,“ řekl o budoucím ministrovi premiér Babiš.

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.