Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident k národu: Dodržujte pravidla, nepodléhejte strachu a panice

Prezident Miloš Zeman podpořil opatření v rámci nouzového stavu, který dnes odpoledne vyhlásila vláda kvůli koronaviru. Prezident vyzval lidi k ohleduplnosti a laskavosti. Zároveň všechny poprosil, aby nepodléhali strachu a panice.

„Opatření přijatá vládou České republiky jsou nezbytná pro ochranu zdraví nás všech. Prosím, dodržujte stanovená pravidla. Zároveň vás všechny prosím, nepodléhejte strachu a panice. Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní,“ věří prezident. Dodal, že všichni mají táhnout za jeden provaz a být k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví.

Vládním opatřením vyjádřili podporu i opoziční politici. Lidé podle nich mají přijatá opatření respektovat. Opozice zároveň vyzývá vládu, aby zajistila dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. „Pokud máme krizi zvládnout, musí být lékaři, sestřičky, ale i hasiči, policisté a jiní plně vybaveni. Není možné, aby čelili náporu koronaviru bez dostatečného vybavení. Proto budu chtít po premiérovi a ministru zdravotnictví, aby veřejnost informovali, kdy toto vybavení bude dodáno,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dnů na celém území České republiky. Zakázala akce nad 30 osob, vstup do Česka cizincům z 13 rizikových zemí a cestu Čechům do nich i přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb od 20 hodin do šesté hodiny ranní.