Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Klaus dostal za projev bez roušky pokutu 8 000 korun, brání se správní žalobou

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit pokutu ve výši 8 000 korun za loňské vystoupení před Obecním domem v Praze, kam si 28. října přišel připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru.  Navzdory tehdejším opatřením neměl během projevu nasazenou roušku.

Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat pražská hygienická stanice, která bývalému prezidentovi udělila pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které ale nyní jeho námitky definitivně odmítlo.

Klaus tak podle svého právníka Zdeňka Koudelky pokutu zaplatil, proti verdiktu však podává správní žalobu k Městskému soudu v Praze. V žalobě hodlá argumentovat mimo jiné tím, že hygienici uložili pokutu v rozporu s ústavou za porušení opatření, které pro nezákonnost zrušil soud.

„Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ uvedl Koudelka. Bývalý prezident podle něj vnímá nesouhlas s pokutou i jako obranu všech dalších lidí, kterých se dotkla nezákonná opatření ministerstva zdravotnictví.

Klaus už dříve uvedl, že udělení pokuty je podle něj postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a nenechat se odstrašit epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky. Povinnosti může ukládat jen zákon a nošení roušek žádný zákon nenařizuje, poznamenal.