Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech přijal premiéra Babiše, ten požádal o urychlené jmenování ministra kultury

Za prezidentem Zemanem na zámek v Lánech dorazil v úterý navečer premiér Andrej Babiš, který setkání inicioval. Účelem schůzky bylo zdárně ukončit politickou krizi týkající se nominace a jmenování ministra kultury. Babiš požádal prezidenta, zda by bylo možné rychle dořešit problém nového ministra kultury, až předseda ČSSD Jan Hamáček navrhne nového kandidáta místo Michala Šmardy.

Ministerský předseda chce, aby vláda byla co nejdříve kompletní a mohla fungovat. Stáhnout nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy a navrhnout Zemanovi nového kandidáta plánuje hned poté, kdy předseda Hamáček sdělí svůj návrh.

„Je to teď na panu předsedovi Hamáčkovi, kdy s tím přijde. Ale určitě si myslím, že všichni chceme tento problém už konečně mít za sebou. Já jsem i požádal pana prezidenta, jakmile to nastane, aby bylo potom možné nějakým způsobem rychle problém dořešit a aby ta vláda byla kompletní a aby mohla fungovat,“ řekl po schůzce premiér Babiš.

Jméno nového kandidáta na ministra kultury chce premiér znát nejpozději v pátek, problém je ale v tom, že zatím se na konkrétní osobě nedohodla ani ČSSD. „Pan Hamáček mi neřekl, koho navrhnou. On to musí projednat na grémiu nebo nějakém stranickém orgánu,“ vysvětlil Babiš.

V pátek odpoledne bude jednat předsednictvo ČSSD. Babiš předpokládá, že se pak dozví nové jméno. „Potřebujeme mít tuto záležitost co nejdřív uzavřenou,“ dodal. „Počkám na nominaci sociální demokracie. Nechci komentovat jména, to je jejich záležitost a je potřeba tentokrát všechno nějak lépe zkomunikovat,“ doplnil premiér.