Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident letos navštíví Slovinsko, Rakousko, Maďarsko a Čínu

Zatímco si prezident Miloš Zeman momentálně užívá návštěvu Karlovarského kraje, kancelář prezidenta republiky pečlivě připravuje další cesty. Prezident nebude cestovat pouze pokrajích, ale chystá se navštívit i několik zahraničních destinací. Vedle evropských zemí by měl prezident zamířit opět na návštěvu Číny a v plánu je i cesta do Afriky.

Do Rakouska by měl Zeman jet na počátku dubna, završí tak návštěvu okolních zemí po svém znovuzvolení do funkce hlavy státu. Během cest po sousedních zemích prezident jako “čestného souseda” navštíví také Maďarsko. V plánu je také cesta do Srbska, kam jej loni pozvala tamější premiérka Ana Brnabićová.

Podle tiskového mluvčího prezident letos zavítá i do Slovinska, kde se zúčastní summitu iniciativy Trojmoří. Ta sdružuje 12 států, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Jejím hlavním cílem je především zlepšení dopravního propojení. Jeden z projektů počítá s výstavbou severo-jižní dálnice mezi Litvou a Řeckem, druhý s plynovodem, který by propojil terminály v Polsku a Chorvatsku. Zeman má v plánu na summitu seznámit přítomné s projektem plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Ještě v dubnu by měl Zeman odcestovat do Číny, kam byl pozván na summit o čínském projektu tzv. Hedvábné stezky. V plánu je také prezidentova cesta do severní Afriky.