Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident má znovu důvěru většiny Čechů, po nástupu Petra Pavla mu věří 58 procent

Důvěra v prezidenta po nástupu Petra Pavla do nejvyšší ústavní funkce výrazně stoupla. Na rozdíl od posledních let působení jeho předchůdce má nyní hlava státu opět důvěru většiny Čechů. V závěru působení Miloše Zemana hlavě státu věřilo 38 procent Čechů, nyní je to 58 procent.  Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky.
 
Prezidentovi vyjadřovaly důvěru necelé tři pětiny občanů, přičemž 24 procent mu „rozhodně důvěřovalo“ a 34 procent „spíše důvěřovalo“, uvádí průzkum. Nedůvěru prezidentovi vyslovilo 36 procent oslovených, přičemž 18 procent spíše a 18 rozhodně. Šest procent respondentů se nedokázalo rozhodnout. Tak vysokých procent důvěry se úřad prezidenta netěšil posledních několik let.
 
Po většinu druhého prezidentského funkčního období Miloše Zemana byl podíl lidí důvěřujících hlavě státu setrvale pod 50 procenty. Pod tuto úroveň klesl už na začátku roku 2020. V polovině roku 2022 se dokonce důvěra v prezidenta propadla pod 30 procent. Navzdory následnému růstu už se před odchodem Zemana dostal podíl důvěřujících lidí nejvýše na 38 procent, kterých dosáhl na přelomu loňského a letošního roku.
 
Nejvyšší podíl důvěry si vytrvale drží starostové s 67 procenty a obecní zastupitelstva s 66 procenty. Hejtmanům pak věří 45 procent Čechů a krajským zastupitelstvům 48 procent. Důvěra v prezidenta, vládu a Parlament je vyšší hlavně u lidí s vyššími příjmy, vyšším vzděláním a větším zájmem o politiku.
 
Průzkum provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky od 27. března do 22. května. Zúčastnilo se ho 834 obyvatel České republiky starších 15 let.