Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman jmenoval dva nové členy bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Aleše Michla (41) a Tomáše Holuba (44). Tito dva ekonomové od prosince vystřídají viceguvernéry ČNB Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé a zároveň poslední funkční období. Prezident tedy zároveň jmenoval stávající členy rady Marka Moru a Tomáše Nidetzkého novými viceguvernéry ČNB.

Bankovní rada ČNB je nejvyšším řídícím orgánem České národní banky. Určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Bankovní rada je sedmičlenná a její členové jsou jmenování na 6 let. Všechny členy včetně guvernéra ČNB jmenuje a odvolává prezident republiky.

Tomáš Holub působí v České národní bance 18 let, od května 2004 vedl měnovou sekci. Předtím působil čtyři roky jako poradce guvernéra centrální banky. Patří ke stoupencům měnových intervencí, které ČNB prováděla od listopadu 2013 do dubna 2017 s cílem oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. „Jmenování Tomáše Holuba je pro mě přirozeným a logickým vyústěním jeho dlouholeté vysoce odborné i manažerské práce pro centrální banku,“ komentoval Zemanovo rozhodnutí guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Aleš Michl je v současnosti externím poradcem premiéra Andreje Babiše pro ekonomiku. Dříve mimo jiné působil v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, v letech 2006–2015 pracoval pro Raiffeisenbank. Podle analytiků by se Michl mohl zařadit k takzvaným jestřábům, tedy členům rady ČNB, kteří jsou zastánci zvyšování úrokových sazeb, pokud to ekonomický vývoj dovoluje. V minulosti se Michl často vyjadřoval ve prospěch silnější koruny a kritizoval devizové intervence ČNB.

Při jmenování nových členů vyjádřil prezident spokojenost s měnovou politikou ČNB. Ocenil postupné zvyšování úrokových sazeb i snahu ČNB o omezení dostupnosti hypoték, které podle něj může působit jako prevence před tím, aby v Česku nastala hypoteční krize podobně jako před deseti lety v USA. „Po nevydařené epizodě s devizovou intervencí jsem rád, že se měna vrátila na tržní hodnoty, a jak jste si zajisté všimli, i nadále pokračuje ekonomický růst a nízká nezaměstnanost a dvouprocentní inflace,“ řekl Zeman bankéřům.