Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman nepoužije abolici na stíhání premiéra, Babiš o ni nestojí

Prezident Miloš Zeman nepoužije abolici k tomu, aby premiéra Andreje Babiše zbavil obnoveného trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Po telefonickém rozhovoru s prezidentem to ve středu uvedl Babiš, podle kterého prezident i premiér sdílejí stejný názor, že by se k ní přistupovat nemělo.

Možnost případné abolice se znovu otevřela potom, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl o pokračování trestního stíhání premiéra. Prezident o možnosti, že abolici Babišovi udělí, hovořil ve spojitosti s rozhodováním nejvyššího žalobce v září. Ještě počátkem minulého roku přitom v prezidentské debatě Miloš Zeman tvrdil, že abolici by premiérovi Andreji Babišovi neudělil, protože by se tím „naprosto zesměšnil“.

Když dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch před nedávnem pravomocně ukončil trestní stíhání premiéra a dalších pěti osob, Zeman prohlásil: „Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice. Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.“

Premiér Andrej Babiš nicméně již několikrát zopakoval, že by abolici nepřijal. „Abolice není potřeba, protože jsem přesvědčený, že jsem nic protizákonného neudělal,“ řekl Babiš v Poslanecké sněmovně. Ve středečním telefonickém rozhovoru tak podle všeho požádal prezidenta Miloše Zemana, aby v jeho kauze abolici ani nenavrhoval.