Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman oslavil 78. narozeniny, poslední v prezidentském úřadu

Prezident Miloš Zeman ve středu 28. září podesáté a naposledy oslavil narozeniny ve funkci prezidenta republiky. Svíčky na třípatrovém dortu s číslovkou 78 sfouknul Miloš Zeman na zámku v Lánech. Zeman je prezidentem republiky od března 2013, mandát obhájil ve volbách o pět let později. Na jaře příštího roku tak po dvou volebních obdobích opustí jak lánský zámek, tak Pražský hrad.

“Vše nejlepší k 78. narozeninám, pane prezidente!” popřál na twitteru svému šéfovi tiskový mluvčí Jiří Ovčáček a připojil ještě modlitbu. “Dobrotivý Bůh žehnej,” dodal. Zeman pak k fotografii s dortem napsal: „Milí přátelé, děkuji ze srdce za všechna přání k narozeninám, která jsem obdržel. Vážím si každého z nich.“ 

Loňská oslava proběhla kvůli zdravotním komplikacím hlavy státu jen v kruhu rodiny a blízkých spolupracovníků. Místo slivovice se pilo nealko víno a jitrnice vystřídal pudink. Od tehdejšího předsedy vlády Andreje Babiš dostal prezident koňak, který ale tehdy nemohl ochutnat. Láhev zřejmě zůstane neotevřená, neb po zlepšení zdravotního stavu Zeman přestal pít alkohol.

Naproti tomu oslava 75. narozenin byla velkolepá, v Zrcadlovém sále na Pražském hradě se jí zúčastnily desítky lidí. Podle fotografií byla přítomna Zemanova rodina, politici i umělci. Popřát mu přišel kupříkladu zpěvák Michal David nebo arcibiskup Dominik Duka.