Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman oslavil sedm let ve funkci, na Hradě uspořádal koncert

Koncertem v Jízdárně Pražského hradu oslavil v neděli prezident Miloš Zeman s několika stovkami příznivců sedmé výročí své inaugurace. V proslovu před zahájením koncertu označil Česko za úspěšnou zemi, ve které se dobře žije.

„Žijeme v zemi, kde není problém sehnat práci, protože máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Žijeme v zemi, která má stále ještě stabilní ekonomický růst, i když klimatičtí a zelení šílenci dělají vše pro to, aby tento růst zbrzdili. Žijeme v zemi, která má politickou stabilitu, mimo jiné i kvůli dobré spolupráci mezi vládou a prezidentem republiky,“ připomněl Zeman.

Koncert byl koncipován jako pocta Gottovi. Zazněly výhradně jeho písně, které interpretovali Marian Vojtko, Bohuš Matuš a Jan Kopečný. Koncert otevřeli jedním z nejslavnějších Gottových hitů Lady Karneval. Zeman v souvislosti s koncepcí koncertu zopakoval, že Gottovi 28. října udělí in memoriam Řád bílého lva první třídy, nejvyšší český řád.

V souvislosti s Gottem zmínil prezident v proslovu také aktuální problém šíření nenávisti mezi lidmi. „Zamysleme se alespoň na chvíli nad tím, proč i v tomto případě, případě člověka, který rozdával radost a úsměv, se objevily nenávistné reakce, například kvůli jeho pohřbu ve svatovítské katedrále. Uvědomme si, že mezi námi jsou i lidé, kteří závidí a kteří trpí komplexem méněcennosti vůči lidem, kteří něco v životě dokázali. Ignorujme tyto nenávistné projevy a s o to větším úsilím najděme odvahu, vážit si a ocenit ty, kdo náš život dokázali projasnit jako v případě Karla Gotta svými písněmi. Proto si je dnes vyslechneme přes různé kritické poznámky zamindrákovaných lidí,“ řekl Zeman.

Na závěr projevu popřál prezident přítomným ženám k Mezinárodnímu dni žen. „Protože květinářství Pražského hradu není tak kapacitní, abychom rozdali květiny každé ženě, dovolte mi, abych v zastoupení všech zde přítomných žen předal hezkou kytičku alespoň Alex Mynářové, jejíž manžel se skrývá v karanténě. Milá Alex, pojď sem, já mám tak bolavé nohy, že udělat pár kroků je pro mě utrpení. Všechno nejlepší a za rok znovu na shledanou,“ rozloučil se Zeman.