Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman povolil 103 českým občanům vstup do ukrajinské armády

Prezident republiky Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil povolil 103 českým občanům vstup do ukrajinské armády. Rozhodnutí musí spolupodepsat předseda vlády Petr Fiala (ODS), který ale dopředu sdělil, že spolupodepíše vstup Čechů do ukrajinské armády ve všech případech, kdy žádost podpořily všechny příslušné úřady., tedy resorty obrany, vnitra a zahraničí.

Premiér se na začátku března s prezidentem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. „Můžeme garantovat těmto lidem beztrestnost v případě, že by jim hrozilo trestní stíhání,“ oznámil tehdy Fiala po jednání se Zemanem v Lánech.

Žádost o službu v ukrajinských ozbrojených silách podalo dle statistiky ministerstva obrany k dnešnímu dni téměř 400 Čechů. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a vnitra žádosti resort obrany zpracoval a předal k rozhodnutí zpět Zemanovi. Ministerstvo vrátilo bez stanoviska prezidentovi právě 103 žádosti, další úředníci ještě zpracovávají.

Čeští dobrovolníci se podle dostupných informací již zapojili do bojů na Ukrajině, podrobnosti o jejich počtu nejsou k dispozici. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachycují v Irpini u Kyjeva. S dalšími mluvili čeští novináři působící na Ukrajině.