Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman se 14. června osobně zúčastní summitu NATO v Bruselu

Prezident Miloš Zeman po delší pauze způsobené celosvětovou pandemií koronaviru podnikne zahraniční cestu. Zastupovat Českou republiku na summitu NATO, který se koná 14. června v Bruselu. Na summitu chtějí členské země projednat plán pod názvem NATO 2030. Zemanovu účast dnes potvrdil tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Na summitu chtějí členské země projednat plán pod názvem NATO 2030. Mezi dalšími projednávanými výzvami, jak je počátkem roku představil šéf aliance Jens Stoltenberg, jsou kybernetické útoky, rozvoj technologií, a klimatické změny. Aliance si má mimo jiné potvrdit, jakým čelí protivníkům, a to Rusku, Číně a terorismu obecně.

Ministři zahraničí a obrany členských zemí Severoatlantické aliance se aktuálně věnují přípravám vrcholné schůzky NATO. „Ministři zahraničí se zabývali řadou otázek, včetně Afghánistánu, Běloruska, Ruska a Číny, a celkově potřebou přizpůsobit se nové éře rostoucí globální konkurence,“ uvedl šéf aliance Jens Stoltenberg. „Jsme postaveni před řadu výzev pro naši bezpečnost, které musíme řešit společně, protože žádná země ani žádný kontinent se s nimi nedokáže vypořádat sám,“ doplnil.

Oproti zvyklostem s sebou tentokrát prezidentský speciál nepoveze novinářský doprovod. Opatření se tak dotýká všech tuzemských redakcí kromě agentury ČTK, která v Bruselu má svého stálého zpravodaje.