Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman se chystá do Izraele, opět s sebou vezme i české podnikatele

Prezident Miloš Zeman se začíná připravovat na třídenní návštěvu Izraele, kam by měl odletět v neděli 25. listopadu. V plánu je setkání s tamním prezidentem Reuvenem Rivlinem, premiérem Benjaminem Netanjahuem a dalšími představiteli židovského státu. Prezidenta do Izraele doprovodí čtyři ministři a předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Prezident Zeman jako první představitel České republiky vystoupí s projevem v izraelském parlamentu Kneset, navštíví také kibuc Nachal Oz a pokloní se u památníku zakladatele židovského státu Theodora Herzla. Důležitou součástí programu bude otevření Českého domu v Jeruzalémě, který se stane zahraniční kanceláří vládních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. U této příležitosti se uskuteční recepce, na niž bylo pozváno 300 až 400 lidí. Otevření Českého domu je prvním krokem na cestě k symbolickému přemístění české ambasády z Tel Avivu právě do Jeruzaléma.

Jak již je Zemanovým zvykem, s sebou do Izraele přizval v rámci státní návštěvy i početnou delegaci českých podnikatelů, hovoří se až o 70 zástupcích tuzemských firem. „Evidujeme vysoký zájem o účast v delegaci, z kapacitních důvodů nebudeme moct vyhovět všem zájemcům z řad podnikatelů,” uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

V Izraeli se uskuteční česko-izraelské podnikatelské fórum a konat se budou i dvoustranná jednání českých a izraelských firem, pracovní setkání podnikatelské delegace se Zemanem a také setkání s izraelským ministrem vědy, technologie a vesmíru Ofirem Okunisem. Mluvčí Hospodářské komory uvedl, že cílem je v Izraeli ukázat, že „výrobky a služby českých podnikatelů patří mezi špičku ve světě a že dobré renomé v zahraničí mají české firmy díky IT technologiím, nanotechnologiím, biotechnologickým výrobkům nebo pokročilým technologiím v oblasti obnovitelných zdrojů energie nebo čistíren odpadních vod.“

Dnes jako předvoj do Izraele odletěl na dvoudenní návštěvu ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ministra čeká jednání s izraelským premiérem Netanjahuem a zúčastní se rovněž zahájení šestého ročníku Česko-izraelského fóra. Na rozdíl od prezidenta Petříček navštíví také palestinská území. V Ramalláhu bude jednat s palestinským ministrem zahraničí Rijádem Málikím o perspektivě mírového procesu na Blízkém východě a o česko-palestinských vztazích. Kromě toho také v Jeruzalémě navštíví zmiňovaný Český dům, který prezident slavnostně otevře 27. listopadu.