Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman se dnes na letišti zúčastní příletu padlých vojáků

Tři čeští vojáci, kteří v neděli zahynuli při patrole v Afghánistánu výbušninou sebevražedného útočníka budou pohřbeni v Čechách. Letadlo s jejich ostatky dnes dopoledne odletělo z letiště na základně Bagrám. Přílet do České republiky je naplánován na 16.15 hod. Jak uvedla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová, nad českým letovým prostorem doprovodí letadlo stíhačky JAS-39 Gripen. Na letišti proběhne pietní ceremoniál.

Na přílet vojenského speciálu budou na letišti Václava Havla čekat prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Přítomny budou samozřejmě i rodiny zemřelých vojáků a také vojáci ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře, kde trojice mladých vojáků sloužila.

Po uložení rakví na katafalky pronese hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Přibližně půlhodinový ceremoniál bude zakončen přenesením rakví k vozidlům, kolona pohřebních vozů poté za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé mohou padlým vojákům vzdát hold právě na této cestě, které povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Datum a místo pohřbu určí rodiny vojáků, pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami. V úterý byli všichni povýšeni do hodností štábních praporčíků a obdrží také vyznamenání ministerstva obrany.

Desítky vojáků i civilních zaměstnanců Armády ČR dnes uctily padlé vojáky nástupem před památníkem válečných veteránů Vítězném náměstí v Praze. Lidé k památníku už od neděle spontánně přinášejí květiny a svíčky. Vojáky připomněl i zvuk více než 8000 sirén po celém Česku, polední signál trval 140 vteřin. Také pražská petřínská rozhledna se dnes večer k uctění památky rozsvítí v barvách trikolory.