Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman se v chrámu sv. Víta pomodlil za královnu Alžbětu II.

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se ve čtvrtek večer uskutečnila ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Promluvil při ní prezident Miloš Zeman i britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer, který poděkoval českému národu za „dojemnou a velkorysou“ reakci na zprávu o královnině úmrtí.

Zeman ve své řeči, kterou pronášel zpaměti, připomněl, že Alžběta II. byla čtyřicátým britským panovníkem od roku 1066. „Je obdivuhodná kontinuita – s krátkou výlukou Olivera Cromwella – britské monarchie a britských dějin. Je obdivuhodný řetěz udržující historickou kotvu stabilizující tuto zemi,“ složil hold Spojenému království.

„My, kdo jsme měli tu čest se několikrát setkat s královnou, jsme obdivovali její osobní kouzlo. Byla laskavou a milující matkou. Byla statečnou princeznou, která neopustila Londýn v době nacistického bombardování. Byla symbolem a svorníkem své země a mohl bych říci, že měla respekt i u svých odpůrců, ale ona téměř žádné odpůrce neměla,“ pokračoval Zeman.

Britský velvyslanec Nicholas Archer uvedl, že zájem Čechů o královnu nepokládá Británie za samozřejmý. Alžběta II. v sobě podle něj měla něco, co bylo dostatečně silné, aby překonalo historické překážky mezi oběma zeměmi, jakou byla mimo jiné železná opona. Zmínil, že královna měla podobně jako Češi vyhraněný smysl pro absurdno. „Když se v roce 1996 dostala do Česka na pozvání Václava Havla, nepřijížděla jako cizinka, ale jako ztracená a znovu nalezená přítelkyně, jak jasně dokládají fotografie z Prahy a Brna,“ doplnil.