Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman v Lánech jmenoval 50 nových soudců obecných soudů

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval pět desítek nových soudců obecných soudů. Jmenovací dekrety prezident podepsal už během pobytu v Ústřední vojenské nemocnici, na lánském zámku dnes soudci skládali do rukou prezidenta slib. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) do funkce soudců nominovala 28 žen a 22 mužů. 

Slavnostní ceremoniál se na zámku Lány uskutečnil v podobném aranžmá jako v minulosti, tedy například za přítomnosti čestné jednotky Hradní stráže nebo zástupce ministerstva spravedlnosti. Jmenovaní soudci a soudkyně postupně přistupovali před prezidenta a slib stvrdili podáním ruky a podpisem.

Prezident Zeman jmenovaným poblahopřál a v krátkém proslovu řekl, že být soudcem je svého druhu posláním, protože má zodpovědnost za osud lidí, které soudí. Požádal přítomné, aby se dokázali vcítit do lidí, které budou soudit a popřál jim také dostatečnou rychlost, protože souzení a jejich rodiny čekáním měsíce i roky trpí. „Zapomeňte, že děláte práci jako každou jinou. Jste povoláni k tomu, abyste v této republice zajišťovali spravedlnost, a proto vám přeji, abyste vy sami byli spravedliví,“ zakončil prezident.

Celkem 17 nových soudců mají získat obvodní soudy v hlavním městě, jedna kandidátka míří k pražskému městskému soudu. K soudům spadajícím pod středočeský krajský soud a pod Krajský soud v Ostravě má přibýt po osmi soudcích. Čtyři posily jsou určené pro okresní soudy v působnosti Krajského soudu v Ústí nad Labem, po třech nováčcích mají získat soudy pod Krajským soudem v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Brně.