Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman vyznamenal čtyři osobnosti zlínského kraje Cenou Joži Plečnika

Prezident republiky Miloš Zeman ocenil na Pražském hradě čtyři osobnosti ze Zlínského kraje Cenou Joži Plečnika za celoživotní přínos v péči o kulturní dědictví našeho venkova. Slavnostní udělení cen se mělo uskutečnit už v loňském roce, s ohledem na epidemickou situaci ale bylo o rok odloženo.

Z rukou hlavy státu převzali ocenění za celoživotní dílo dlouholetý starosta Modré Miroslav Kovářík, zlínská etnografka a památkářka Věra Kovářů, dlouholetý starosta Vlčnova Jan Pijáček a památkářka Jana Spathová z Velehradu. 

Starostovi Miroslavu Kovářikovi se podařilo proměnit obec Modrá v jednu z nejnavštěvovanějších turistických lokalit Zlínského kraje. Od roku 1994 se zde provozuje ekonomicky soběstačný areál Skanzen Modrá, jenž ročně navštíví až 240 tisíc lidí. Díky Janu Pijáčkovi se kulturní statek Jízda králů dostal v listopadu roku 2011 na Reprezentativní seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO.

Věra Kovářů je etnografka, památkářka, organizátorka, autorka pořadů, sběratelka a odborná poradkyně napříč regiony naší země. Jana Spathová z Velehradu se celý život věnuje památkám a mimořádně se podílela na popularizaci, záchraně, revitalizaci a rehabilitaci památkového fondu na území Zlínského kraje.

„Cena Jože Plečnika je výrazem poděkování osobnostem za jejich celoživotní přínos v péči a rozvíjení kulturního dědictví a lidových tradic. Této práce si velmi vážím a všem oceněným bych chtěla pogratulovat a současně poděkovat za ochranu kulturního bohatství našeho kraje,” uvedla radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast kultury. 

Jože Plečnik, v Česku známý spíše jako Josip Plečnik, (23. ledna 1872 v Lublani – 7. ledna 1957 tamtéž) byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu. Podílel se také na restaurování kostelů ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku.