Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman zahájil svou tradiční letní dovolenou na Vysočině

Ani letos prezident Miloš Zeman neporušil svou prázdninovou tradici a zahájil letní dovolenou na chalupě na Vysočině. K projížďce na nafukovacím člunu ale zatím kvůli studenému severnímu větru nedošlo.

V obci Nové Veselí prezident od roku 1989 vlastní šestinu malebné stavby z 15. století. Původně byl objekt vybudován jako mlýn, později se rozrostl na tvrz a v 16. století byl tehdejšími majiteli přestavěn na malý renesanční zámek. Místní proto stavbě neřeknou jinak, než „zámeček“. Miloš Zeman má ve své části budovy k dispozici místnost na čtení, ložnici a obývací pokoj s krbem. Bohužel je zde ale také řada schodů, které mu kvůli jeho neuropatii dolních končetin působí stále větší problémy.

S ohledem na poměrně chladné počasí a studený vítr Zeman zatím nevyplul na klasickou projížďku po místním rybníku. Už od jara se na ní ale velmi těší. „A samozřejmě, že tam navštívím svůj rybník, i když není můj. Ale je mi dovoleno, stejně tak jako mnoha jiným, na něm veslovat v nafukovacím člunu,“ svěřil se v dubnu se svými letními plány Frekvenci 1.

Ke „svému“ Novoveselskému rybníku se prezident přesto za doprovodu ochranky o víkendu vypravil. Místo projížďky se prošel po hrázi a prohlédl si nově instalovanou informační tabuli. Zemanovi bodyguardi zatím stáli opodál a měli připravené měkké sedátko, kdyby chtěl prezident u rybníka rozjímat déle. Nakonec ale po chvíli Zeman nastoupil do terénní Škody Kodiaq a odjel.

V dubnovém rozhovoru Zeman také podotkl, že návštěvy chalupy jsou poslední dobou smutnější, než bývaly. „Bohužel: byli jsme čtyři, respektive na začátku nás bylo dokonce pět, a z toho tři na Vysočině, tři kamarádi mi umřeli. Takže teď už mám jenom dva. Teď už tam nebude setkání, které jeden z mých přátel vždycky organizoval. Takže mi zbývá jenom ten rybník a ten člun,“ posteskl si prezident.

Na otázky novinářů prezident odmítá odpovídat s poukazem na to, že je na dovolené. Relaxovat na Vysočině má v plánu celý týden.