Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman je zdravý a v dobré kondici, oznámilo lékařské koncilium

O zdravotním stavu prezidenta Miloš Zemana se spekuluje již delší dobu, při řadě veřejných vystoupení působil prezident unaveně a nemocně. Objevily se dokonce zprávy, že prezident má rakovinu či amputovanou nohu. Zeman i jeho mluvčí však tyto spekulace opakovaně vyvraceli.

Při oznámení své kandidatury loni v březnu Zeman řekl, že zdravotní vyšetření potvrdilo, že má cukrovku a polyfunkční neuropatii, což je častý průvodce onemocnění cukrovkou. V září pak ještě absolvoval preventivní prohlídku na počítačovém tomografu (tzv. cétéčko), která neodhalila žádný problém. Dohady o jeho zdravotním stavu ale ani přesto neustaly.

Dnes byla proto uspořádána tisková konference Zemanova lékařského koncilia. Kromě šéfa koncilia Martina Holcáta na tiskové konferenci vystoupil také prezidentův osobní lékař Miloslav Kalaš z pražské Nemocnice Na Homolce a onkolog Luboš Petrželka. Všichni lékaři potvrdili, že Zemanův zdravotní stav je dobrý a prezident je v dobré psychické i fyzické kondici.

„O zdravotním stavu mluví řada lidí, kteří nejsou lékaři. S prezidentem se vídám a mohu potvrdit, že se cítí dobře a je ve velmi dobré fyzické a duševní kondici,“ řekl šéf prezidentova lékařského koncilia Martin Holcát. Jeho slova potvrdil i Zemanův osobní lékař: „V současné době je jeho zdravotní stav na takové úrovni, že pan prezident je schopen nadále vykonávat svoji funkci. Z hlediska zdravotního stavu.“

Spekulace o rakovině jednoznačně odmítl profesor Luboš Petrželka, který není členem koncilia a byl požádán, aby na základě předložené dokumentace vytvořil nezávislý posudek. Na tiskové konferenci pak oznámil: „Na základě kompletního prostudování a zhodnocení dokumentace ke dni provedených vyšetření mohu konstatovat, že jsem nenalezl žádné známky – ve smyslu onkologického pohledu – přítomnosti onkologického onemocnění.“

Brněnský politik Svatopluk Bartík, který začal zprávu o prezidentově rakovině šířit v současné době čelí žalobě Pražského hradu, který požaduje omluvu a pět milionů korun.