Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident míří na oficiální návštěvu Srbska, nezávislost Kosova stále neuznává

Příští úterý odletí prezident Miloš Zeman na oficiální návštěvu Srbska, doprovázet jej budou čtyři ministři a tradičně také skupina asi padesáti podnikatelů. S prezidentem letí do Srbska

ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministr průmyslu Karel Havlíček.

Prezident se v Bělehradu zdrží do 12. září a postupně se setká s hlavními srbskými ústavními činiteli. Bude ale také otevírat dveře českému byznysu, kterému se na Balkáně dobře daří. Podle šéfa zahraničního odboru prezidenta republiky Rudolfa Jindráka je Česká republika čtvrtým největším investorem v Srbsku.

Skupina PPF například v únoru získala od telekomunikační skupiny Telenor stoprocentní podíl v srbské Telenor Bance. Společnost Karlovarské minerální vody, a.s. zase v srpnu koupila největšího srbského výrobce minerálních vod a nealko nápojů Knjaz Miloš. Srbský ministr zemědělství také před časem nabídl českým firmám možnost vrátit se oklikou přes Balkán na ruský trh.

V delegaci bude také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který má srbské kořeny a je předsedou meziparlamentní skupiny ČR – Srbsko. Obecně se očekává vřelé přijetí české návštěvy, neboť prezident Zeman je konzistentní kritik uznání samostatnosti Kosova; v době jeho prezidentského mandátu například nepřipadá v úvahu, že by Česko své zastoupení v Kosovu povýšilo na úroveň velvyslance. „Osobně jsem nezávislost Kosova neuznal. Zastávám názor, že Kosovo je, jemně řečeno, velmi podivný stát. Stát se silným vlivem narkomafií,“ řekl Zeman při své předchozí návštěvě Srbska v roce 2014.

Návštěva Srbska je jedna z mála letošních Zemanových zahraničních cest. Na další se chystá až počátkem prosince – na výroční summit NATO do Londýna.