Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě jednal se šéfem zahraniční rozvědky a předsedou KSČM

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě setkal s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Markem Šimandlem a později přijal také šéfa KSČM Vojtěcha Filipa a místopředsedkyni sněmovního rozpočtového výboru Miloslavu Vostrou (KSČM).

Zeman na počátku května označil ÚZSI a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu (BIS) za zbytečné. Kritizoval je v souvislosti s případem údajného ruského agenta s ricinem na českém území. Uvedl, že BIS a ÚZSI považuje za naprosto zbytečné. Nejvíce věří Vojenskému zpravodajství, které podle něj žádnou informaci o ruském agentovi nepřineslo.

Na schůzce se Šimandlem se Zeman dohodl na jednání s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), které proběhlo minulý týden v Lánech. Hamáček po lánské schůzce řekl, že se Zemanem o ÚZSI mluvil kvůli vazbě služby na ministerstvo vnitra. Dohodli, že prezident Šimandla přijme, aby mu mohl práci služby a její priority prezentovat. Konkrétní obsah schůzky ovšem Pražský hrad nekomentoval.

Předseda komunistů Vojtěch Filip s prezidentem Milošem Zemanem jednal o zahraniční politice, zejména o aktivitách Izraele. „I přes rozdílný pohled na situaci na Předním východě jsme došli ke shodě, že ministr zahraničí Tomáš Petříček nereprezentuje jednotnou zahraniční politiku České republiky,“ řekl ke schůzce Filip. Se Zemanem probral Filip i úpravy rozpočtu a plán investic. „Shodli jsme se na potřebě podpory produktivních investic na řešení výhledu pro obnovu růstu české ekonomiky a pan prezident se vyjádřil k prioritám roku 2021,“ uvedl šéf KSČM.