Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu Karla Šimku

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval novým předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) soudce Karla Šimku. Zeman mohl předsedu NSS vybírat pouze ze soudců tohoto soudu. Spekulovalo se o Šimkovi, Filipu Dienstbierovi či Barbaře Pořízkové.

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhovala Zemanovi Dienstbiera. Předchozí předseda Michal Mazanec skončil ve funkci na konci loňského roku kvůli dosažení věkové hranice 70 let.

Zeman při dnešním jmenování Karla Šimky varoval před politizací instituce. Tato tendence podle něj kazí renomé soudní soustavy a vede k „poznámkám o soudcokracii, případně o třetí komoře Parlamentu“.

„Každá instituce, soudy nevyjímaje, má tendenci expandovat mimo okruh své působnosti. Týká se to soudů, týká se to legislativy a týká se to výkonné moci včetně prezidenta republiky. Budu rád, když se vám podaří tuto tendenci (…) potlačit tak, aby se Nejvyšší správní soud věnoval skutečně záležitostem práva,“ řekl prezident Šimkovi při ceremoniálu na Pražském hradě. 

NSS má podle Zemana “celou řadu problémů”, z nichž prezident zmínil “dlouhou dobu vyřizování různých kauz”. „Pokud se nemýlím, tak v současné době je to 270 dnů, což je dvakrát více než před několika lety,“ vytkl Šimkovi prezident.