Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal nového slovenského premiéra Igora Matoviče

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s novým slovenským premiérem Igorem Matovičem. Podle mluvčího českého prezidenta Jiřího Ovčáčka spolu politici jednali zejména o česko-slovenských vztazích a prioritách Matovičova kabinetu. Matovič se ujal funkce v březnu, dosud ale zahraniční cesty odkládal, podobně jako většina evropských lídrů, kvůli koronaviru. Návštěva Prahy je jeho první oficiální zahraniční cestou.

„Jde o vzájemné seznámení se. První (Matovičova zahraniční) návštěva míří do České republiky, což je potvrzením cenných vztahů mezi oběma zeměmi. Předpokládat lze představení priorit nové slovenské vlády, priorit ve vzájemných vztazích, debatu o problematice řešení pandemie koronaviru nebo o evropské agendě,” uvedl Ovčáček před schůzkou slovenského premiéra s českým prezidentem.

Matovič se v rámci návštěvy Prahy před polednem setkal také s českým protějškem Andrejem Babišem (ANO) a společně oznámili plné obnovení volného pohybu osob mezi Českem a Slovenskem od dnešní půlnoci. Volnému pohybu dosud bránila omezení, která státy přijaly v boji proti koronaviru.

Igor Matovič je slovenský podnikatel a politik, zakladatel hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), od roku 2010 poslanec slovenského parlamentu a od 21. března 2020 předseda vlády Slovenské republiky. Jeho hnutí v letošních parlamentních volbách zaznamenalo výrazný zisk 25,0 % hlasů, což Matovičovi umožnilo stát se předsedou nové slovenské vlády.