Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě jmenoval 51 nových soudců, převažují ženy

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval jednapadesát nových soudců. Nahradí soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července. Učinil tak na základě návrhu ministryně spravedlnosti Marie Benešové, který v pondělí schválila vláda.

Mezi jmenovanými tentokrát v poměru 32 : 19 převažují ženy. Věk kandidátů se pohybuje od 30 do 41 let. Převažují mezi nimi dosavadní asistenti soudců, kterých je 27. Justičních čekatelů navrhla ministryně 21. Soudit nově také budou advokátka, podnikový právník a exekutorský kandidát. Nejvíce justičních posil zamíří do obvodu pražského městského soudu a Krajského soudu v Ostravě.

Prezident v krátkém proslovu při jmenování poukázal na průměrný plat soudců, který podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) dosahuje 140.000 korun. „Ne, že bych vám to záviděl. Ale někdy se zamýšlím nad ukazatelem, který se uvádí v ekonomii. A to je poměr cena a výkon,“ řekl. „Já bych si velmi přál, aby výkon našich soudců byl takový, aby této ceně, tedy platu odpovídal. Ne vždy tomu tak je,“ dodal Zeman. 

V této souvislosti Zeman připomněl a zkritizoval rozhodnutí soudu týkající se bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa, který na sociální síti na adresu Zemana mimo jiné napsal, že “je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini”. Soud případ postoupil do přestupkového řízení. Podle Zemana výzva k vraždě není něco, co lze hodnotit jako přestupek.