Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě jmenoval nové předsedy tří krajských soudů

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval nové předsedy tří krajských soudů, a to Krajského soudu v Hradci Králové, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. Vítězné uchazeče z výběrových řízení prezidentovi navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

V čele českobudějovického krajského soudu bude ode dneška stát Martina Flanderová, která nahradí Milana Tripese, jež se letos v lednu vzdal funkce ze zdravotních důvodů.

Bez předsedy byl od počátku roku také Krajský soud v Ústí nad Labem, jehož předseda Luboš Dörfl začal řídit pražský vrchní soud. Nyní ho povede Lenka Ceplová, která ve výběrovém řízení od poroty obdržela plný počet bodů. Ceplová začala svou kariéru u Obvodního soudu pro Prahu 5, poté řadu let působila u Krajského soudu v Praze, z toho devět let jako jeho místopředsedkyně. 

Současnému předsedovi královéhradeckého krajského soudu Janu Čiperovi vyprší mandát k letošnímu 1. červenci. Do výběrového řízení na jeho nástupce se jako jediný přihlásil Vladimír Lanžhotský, který u tamního soudu zastává posledních sedm let post místopředsedy.

Předsedy krajských soudů jmenuje z řad soudců prezident na návrh ministra spravedlnosti. Jména navržených kandidátů zaslala Benešová na Hrad 2. června. Návrh projednala i vláda, a to proto, že prezidentovo jmenování spolupodepisuje premiér.