Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Pražském hradě přijal předsedu KSČM Filipa, hovořili o očkování Sputnik V.

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě přijal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a poslankyni Miloslavu Vostrou z téže strany. Filip zájem o schůzku avizoval před dvěma týdny. Uvedl, že chce s prezidentem řešit zejména to, jak menšinová vláda ANO a ČSSD zvládá koronavirovou pandemii a očkování populace.

Šéf komunistů považuje za selhání, že Babišova vláda neřeší zajištění vakcíny proti covidu-19 od více společností. Pokud by se nečinily kroky směřující k ochraně života a zdraví občanů, šlo by podle Filipa o neplnění jedné z podmínek dohody o toleranci vlády mezi komunisty a hnutím ANO.

Filip podotkl, že jeho slova se netýkají pouze zajištění ruské vakcíny Sputnik V., o jejíž nezbytnosti jsou s prezidentem shodně přesvědčeni. „Myslím, že je to otázka vakcín, testování dětí ve školách, vakcinace učitelů, abychom mohli obnovit školní docházku a podobně. To není jedna věc,“ řekl.

Návrat dětí do škol je jedním z témat, které bude poslanecký klub KSČM brát v potaz při nadcházejícím hlasování o prodloužení nouzového stavu. Výkonný výbor KSČM ve středu doporučí poslancům, jak se postavit k hlasování. Jeho členové dostali materiály o epidemii od ministerstva zdravotnictví, na jejich základě zváží postup, uvedl v úterý ve Sněmovně předseda klubu Pavel Kováčik.