Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na zahájení výstavy Země živitelka vyzval ke stanovení maximálních cen energií

Prezident Miloš Zeman vyzval na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích ke stanovení maximálních cen energií na evropské úrovni, případně i na úrovni národní. Podle Zemana je nebezpečné a škodlivé nedělat nic. Ceny energií jsou nyní na rekordní výši, o krocích EU chce jednat vláda v rámci předsednictví.

Podstatným faktorem zvyšování cen energií je podle prezidenta zelený fanatismus, povolenky na emise se na růstu cen podílejí minimálně dvaceti procenty, uvedl. Zmínil zákon o cenách, který obsahuje i možnost jejich usměrňování. “Přimlouvám se o zastropování cen na celoevropské nebo i národní úrovni,” uvedl.

Stěžujeme si na ceny energii a je to oprávněné. Je to ale zatraceně málo. Ptejme se po příčinách, proč tomu tak je. Hledejme nástroje, jak tomu zamezit. Podstatným faktorem růstu cen energií je zelený fanatismus, ať už je to Green Deal nebo něco jiného,“ sdělil prezident. 

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) zvažuje kvůli situaci svolání mimořádné evropské rady pro energetiku. Podle Síkely jde o celoevropský problém, mělo by se tak najít celoevropské řešení. Uvedl, že jedním z možných řešení by bylo i stanovení maximální výše ceny energií. “Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou, tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,” uvedl Síkela.

Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh.