Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident navrhl na funkci ombudsmana bývalého poslance ČSSD Stanislava Křečka

Poté, co prezident Miloš Zeman stáhl nominaci Heleny Válkové na ombudsmanku kvůli její kontroverzní minulosti, dnes oficiálně navrhl Poslanecké sněmovně na funkci veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Bývalý zástupce ombudsmanky, někdejší poslanec ČSSD a dlouholetý předseda Sdružení nájemníků ČR má podle prezidenta ty nejlepší předpoklady pro funkci, protože mu nechybí potřebné zkušenosti a má jasnou představu o směřování úřadu.

„I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce veřejného ochránce práv. S chodem úřadu veřejného ochránce práv a s náplní jeho činnosti je podrobně seznámen, jelikož v letech 2013 až 2019 úspěšně působil jako zástupce veřejné ochránkyně práv,“ napsal Zeman v dopise předsedovi dolní komory Radkovi Vondráčkovi (ANO).

Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta ale nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Zeman poté zvažoval, že místo Válkové nominuje poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. „Ta však krátce před mým rozhodnutím kandidaturu odmítla,“ poznamenal dnes prezident.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období letos v únoru. Ombudsmana volí z kandidátů navržených prezidentem a Senátem poslanci. Senát na funkci veřejného ochránce práv navrhl vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.