Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident navrhl na ústavního soudce Jana Svatoně z brněnské právnické fakulty

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na jmenování do funkce soudce Ústavního soudu (ÚS) Jana Svatoně, bývalého děkana brněnské právnické fakulty. Pokud návrh horní komora parlamentu odsouhlasí, zaujme Svatoň místo po Kateřině Šimáčkové, jež odešla před rokem k Evropskému soudu pro lidská práva. Předseda ÚS Pavel Rychetský označil Svatoně za velmi kvalitního kandidáta.

Zeman v návrhu uvádí, že Svatoň je erudovaný odborník, který díky svému zaměření může být přínosem pro ústavní soud. Kandidáta musí schválit výbory horní komory i celé plénum, uvedla senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Zeman původně navrhl advokáta Petra Poledníka, ten ale v Senátu podporu nezískal.

Právník a pedagog Jan Svatoň (*1952) přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a je členem rady Justiční akademie v Kroměříži. Působí také jako přísedící v kárném senátu Nejvyššího správního soudu (NSS), který se zabývá prohřešky soudců. V letech 2001 až 2007 působil na Právnické fakultě jako rektor. Později též zastával pozici prorektora pro sociální záležitosti a další vzdělávání. Je odborníkem na ústavní právo a státovědu.

V následujících dvou letech dojde v podstatě k obměně 15 soudců tohoto soudu. Podle předsedy Ústavního soudu Rychetského je důležité, aby se zachovala hodnotová kontinuita. Příští hlava státu by proto podle něj měla v zájmu kontinuity zvážit, kterému z dosavadních členů sboru by bylo vhodné mandát ještě jednou obnovit.