Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident navrhl Senátu jmenovat ústavním soudcem advokáta Petra Poledníka

Ústavní soud by se po pěti měsících oslabení mohl opět dočkat plného stavu 15 soudců. Po odchodu soudkyně Kateřiny Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zůstalo její místo prázdné. Prezident Zeman nyní navrhl Senátu jmenovat ústavním soudcem advokáta Petra Poledníka, dlouholetého předsedu České advokátní komory. 

„Složení soudcovského sboru by mohl obohatit jako odborník z aplikační praxe bez úzkého zaměření,“ uvedl v žádosti adresované Senátu prezident Miloš Zeman. Poledník byl místopředsedou České advokátní komory, tuto funkci zastával v letech 2005 až 2021. Působí mimo jiné u rozhodčích soudů při Hospodářské a Agrární komoře a Slovenské obchodní a průmyslové komoře. Je také členem rozkladové komise antimonopolního úřadu pro veřejné zakázky, vyjmenoval Zeman v žádosti jeho odborné schopnosti.

Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského dle jeho vyjádření mrzí, že prezident Miloš Zeman na volné místo nenavrhl ženu. V současnosti je u soudu obsazeno 14 z 15 míst, přičemž ale v sestavě zůstala jediná žena, a to soudkyně Milada Tomková. „Velice mne však mrzí, že pan prezident nenominoval na uvolněné místo u Ústavního soudu ženu, přičemž v právnické veřejnosti je nepochybně celá řada kvalitních žen. Nejeví se mi jako optimální situace, kdy mezi 15 soudci Ústavního soudu bude pouze jedna žena,“ prohlásil Rychetský. 

„Pana doktora Poledníka osobně neznám, nevím, zda se ve své dosavadní profesní kariéře věnoval ústavnímu právu, ani zda v této oblasti za sebou má nějakou publikační činnost. Předpokládám ovšem, že tyto otázky budou předmětem ‚screeningu‘ při projednávání jeho nominace Senátem Parlamentu České republiky,” dodal předseda ÚS Rychetský.