Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident naznačil, že by mohl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše

Prezident Miloš Zeman v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem naznačil, že by mohl z titulu své funkce zasáhnout do kauzy Čapí hnízdo. Teoreticky by tak mohl trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) zastavit. Prezident dodal, že takové kroky zvažuje, neboť je mu Babiš sympatický.

„V mém případě je samozřejmě možné zvažovat kroky. Ale ty kroky budou aktuální teprve tehdy, když bude ukončeno, ať už s jakýmkoliv výsledkem, toto posuzování na úrovni státního zastupitelství. Jinak bych chtěl dodat, že mně je Andrej Babiš sympatický, neboť ho pokládám za druhého nejlepšího premiéra české vlády. Hned po mně,“ uvedl Zeman.

Prezident zároveň řekl, že si váží státního zástupce Jaroslava Šarocha, který má Babišův případ na starosti. Váží si jej prý za to, že se nebál změnit v kauze názor po letitém trestním stíhání. „Nevím, jestli je to pravda. Ale pokud ano, každému z nás se stalo, že jsme studovali nějaký spis a přistupovali jsme k tomu s nějakým názorem a mnohdy jsme tento názor změnili. Já si vážím pana Šarocha za jeho odvahu,“ dodal.

Vzhledem k tomu, že prezident možnost zastavení stíhání pouze naznačil, bylo nasnadě informaci prověřit u jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Na otázku, zda prezident opravdu zvažuje, že by stíhání Babiše zastavil, však odpověděl velmi tajuplně. „Život je pestrý a kroky jsou různé,“ sdělil mluvčí.