Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident nebude muset hlásit schůzky s lobbisty, vláda jej v tichosti a na poslední chvíli vyškrtla

Minulý týden prošel vládou zákon o lobbování, podle kterého musí politici a další vysoce postavení představitelé státu veřejně evidovat schůzky s lobbisty. Zaznamenat musí i obsah jednání. Na poslední chvíli však vláda v tichosti přijala změnu, díky které se tato povinnost nebude týkat prezidenta republiky.

Nový zákon má po více než deseti letech diskuzí dát jasná pravidla lobbování. Vláda chce, aby lobbisté museli být registrovaní. Ti, u nichž lobbují, pak mají hlásit s kým a proč se scházejí. Povinnost se bude týkat poslanců, senátorů, ministrů a jejich náměstků a poradců, národního protidrogového koordinátora, vedoucí kanceláře Sněmovny, Senátu a Hradu, členů bankovní rady ČNB, členů Českého telekomunikačního úřadu, Energetického regulačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Původní návrh se po připomínkách týkal i prezidenta republiky.

„Rozhodla se tak vláda, já jsem to nenavrhovala. Přišel tam návrh a ten byl prohlasován. Vláda je kolektivní orgán, a jestliže se to takto prohlasovalo, tak to tak bylo. To je celé. A co na tom vadí? Zase že je to prezident, jo?“ uvedla ke změně ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zákon by podle ministryně spravedlnosti mohl začít platit od roku 2021.

Proti vyřazení prezidenta se ozvala řada opozičních poslanců, kteří budou nyní o vládním návrhu hlasovat. „Lobbing má mít jasná pravidla pro všechny zúčastněné. Je velmi zajímavé, že do projednávání ve vládě šel návrh i s povinností pro prezidenta hlásit schůzky s lobbisty. Náhle, potichoučku, tato povinnost pro hlavu státu zmizela,“ napsal například předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.