Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident neplánuje k padesátiletému výročí invaze v roce 1968 žádný projev

Zanedlouho si bude Česká republika připomínat padesátileté výročí sovětské okupace. Vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (pod krycím názvem Operace Dunaj) se na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa uskutečnil 21. srpna 1968. Vojska SSSR zde zůstala až do roku 1991.

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček uvedl, že prezident Miloš Zeman k padesátiletému výročí invaze neplánuje pronést žádnou řeč. „Žádný projev se nechystá. Pan prezident byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná,“ uvedl na Twitteru Ovčáček s tím, že „to je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech“.

„Okupace byla zločin. Názor pana prezidenta je od roku 1968 stejný. Buďme šťastni, že dnes tuto pravdu můžeme svobodně říkat a nejsme za to postihováni profesní likvidací, jako se to stalo Miloši Zemanovi v úvodu normalizace právě pro jeho odpor k okupaci Československa,“ doplnil Ovčáček v dalším příspěvku.

Na dotaz novinářů, jakou konkrétní odvahu Miloše Zemana z dob okupace má mluvčí na mysli, Ovčáček odpověděl, že hovoří o Zemanově kritice okupace v době počínající normalizace. „A za tento postoj byl (Miloš Zeman) vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních proslovů, které 21. srpna 2018 jistě zazní,“ uzavřel Ovčáček.