Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident neudělí předsedovi Ústavního soudu Rychetskému plánované vyznamenání

Prezident Miloš Zeman neudělí předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně prý poškodil Českou republiku. O prezidentově rozhodnutí neudělit Rychetskému státní vyznamenání informoval tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Ústavní soud minulý týden zrušil část zákona o parlamentních volbách kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Ze zákona odstranil hranice deseti procent hlasů pro dvojkoalice, 15 procent pro trojkoalice a 20 procent pro koalice čtyř a více stran. 

Prezidentovi proti rozhodnutí protestoval, v dopise Ústavnímu soudu varoval, že zrušení části volebního zákona může znamenat destabilizaci ústavního systému Česka. Podotkl také, že zásah do probíhajícího volebního procesu považuje za ústavně nezodpovědný, protože už začala volební kampaň a organizace voleb.

„Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému, vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ uvedl mluvčí.

Vzhledem k tomu, že se loni na podzim neuskutečnilo slavnostní předávání státních vyznamenání, Pražský hrad zveřejnil seznam vyznamenaných na svém webu. Předávání má proběhnout během letošních oslav 28. října. Předseda ÚS tak v podstatě o vyznamenání přišel dříve, než se mu skutečně dostalo do ruky. 

„Pokud v jednom z těchto dvou dnů (1. ledna a 28. října – pozn.) prezident udělí buď Řád Bílého lva, nebo Tomáše Garrigua Masaryka, tak to zůstává platné k tomu dni i zpětně. Jinými slovy, Pavel Rychetský je první v novodobých dějinách, ne-li od vzniku řádu ve dvacátých letech, u kterého se bude psát: Byl nositelem řádu od 28. října 2020 do dnešního dne,“ uvedl bývalý hradní protokolář Jiří Forejt.