Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident obdržel 151 návrhů na vyznamenání, ocení Remka nebo Kellnera

Prezident republiky Miloš Zeman obdržel od veřejnosti celkem 151 návrhů na udělení státních vyznamenání. Dalších 34 osobností navrhla Poslanecká sněmovna, 15 jmen prezidentovi doporučil Senát. Na seznamu je první a jediný český kosmonaut Vladimír Remek, tragicky zesnulý podnikatel Petr Kellner nebo bývalý komunistický prezident Ludvík Svoboda.

Jediným zahraničním kandidátem je letos britský diplomat Alfred Duff Cooper, jediný člen vlády britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody o postoupení českého pohraničí nacistickému Německu. 

Organizační výbor Sněmovny nakonec ze seznamu jmen navržených na státní vyznamenání vyškrtl členy odbojové skupiny bratří Mašínů. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) návrh označil za „kontroverzní“. Na seznam oceněných chtěl členy skupiny bratří Mašínů zařadit bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, poslanec Pavel Žáček (ODS).

Řád bílého lva by si podle Senátu zasloužil legionář a odbojář Karel Lukas, první velitel 310. stíhací perutě RAF Alexandr Hess nebo organizátorka ženského hnutí popravená za heydrichiády Františka Plamínková. Sněmovna prezidentovi navrhla kosmonauta Vladimíra Remka, válečné veterány Jana Horala a Jaroslava Hofrichtera nebo filozofa Jana Sokola. 

Řád Tomáše Garrigua Masaryka by si podle senátorů zasloužil prvorepublikový poslanec Robert Klein, který zahynul v koncentračním táboře Buchenwald. Poslanci na toto státní vyznamenání navrhují zakladatele moderní české imunologie Karla Rašku.

Mezi adepty na medaili Za zásluhy patří ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, ekonom Michal Mejstřík, publicista a spisovatel Karel Pacner a novinář, publicista a scenárista Vladimír Kučera, známy jako moderátor televizního pořadu Historie.cs. Na medaili Za hrdinství byli navrženi člen Nuselské policejní odbojové skupiny Silvestr Kmínek a legionář a odbojář František Šramprech.