Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident obdržel gratulační dopis od Donalda Trumpa k 100. výročí republiky

Americký prezident Donald Trump napsal oficiální dopis naší hlavě státu Milošovi Zemanovi. Jedná se o gratulační psaní vzhledem k blížícím se oslavám 100. výročí založení Československa, při jejíž příležitosti dne 28. října Zeman vyznamená řadu osobností. 

Velkolepá oslava 100. výročí založení Československa se bude konat již tento víkend. V pátek do Prahy dorazí francouzský prezident Emmanuel Macron, něměcká kancléřka Angela Merkelová či zástupci sousedního Slovenska a řady dalších zemí Evropy. Na neděli je naplánovaná vojenská přehlídka, na kterou se přijede podívat i americký ministr obrany James Mattis

V gratulačním dopise pro Zemana stálo: „Jménem lidu Spojených států amerických gratuluji občanům České republiky ke 100. výročí založení Československa dne 28. října.” Trump se dále rozepsal o spojenectví, které panuje mezi oběma zeměmi. Jako primární cíl jak pro Spojené státy, tak pro Českou republiku, vidí bezpečnost, prosperitu a svobodu. Pokládá za velmi důležité, aby vazby mezi USA a ČR zůstaly nadále pevné. 

Na závěr gratulačního dopisu šéf Bílého domu připomněl tragické úmrtí tří českých vojáků z letošního srpna na misi v Afghánistánu. Trump si váží aktivní vojenské síly, která v tamních podmínkách bojuje jménem naší země a brání demokratické hodnoty. Onu smrt zmiňovaných vojáků považuje Zemanův protějšek za obětování se boji za svobodu. 

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček již podruhé informoval o dopise, který Trump Zemanovi poslal. Poprvé mělo jít o omluvu za dosud neuskutečněnou zahraniční cestu do Washingtonu. Americká hlava státu údajně minulý rok vyjádřila svou omluvu a lítost psaním. V médiích tehdy hojně kolovaly informace o tom, že Trump našeho pana prezidenta pozval při telefonickém rozhovoru v prosinci roku 2016.